8 Ocak 2019
Haberler
Öfke Kontrol Edilebilir Bir Duygudur

Öfke Kontrol Edilebilir Bir Duygudur

Anadolu Lisesi Rehberlik Öğretmeni Nesli Ertezkoşan tarafından Anadolu ve Fen Lisesi 10. sınıflarımıza “Öfke Kontrolü” konulu seminer verildi. Öfke kontrolünün yapıldığı ve yapılamadığı hayatın içinden diyaloglara öğrencilerimizin sahnede can vermesiyle renklenen sunumda öfkenin de tıpkı sevinmek ve üzülmek gibi normal bir duygu olduğu vurgulandı.

“Önemli olan bu duygunun sizin yaşamınızı nasıl etkilediği ya da sizin etkilemesine ne kadar izin verdiğinizdir.” cümlesiyle de insana dair her şeyde olduğu gibi bu duygunun kontrol altında tutulmasının mümkün olduğu ve bunu yapma iradesi sergilemenin önemi hatırlatıldı. Sunum öncesinde öğrencileriyle küçük bir anket çalışması yapan Ertezkoşan, öfkelenen öğrencilerin nasıl tepki verdiklerine ilişkin anket sonuçlarını sunumda paylaştı.

Öğrencilerin verdikleri yanıtlar üzerinden öfkeye yenik düşen, yıkıcı ve öfkesini kontrol edebilen dolayısıyla yapıcı yanıtlar üzerinden öfkeye verilen tepkileri öğrencilerle birlikte değerlendirdi.  Bazı insanların mizaçlarının öfkeye daha yatkın olduğunu, meslek seçimi yaparken bu duygu durumunun iyi değerlendirilmesi ve öfkeye yatkın mizaca sahip kişilerin bu duyguyu tetikleyen meslekleri seçmemesi gerektiğini vurguladı.

Ertezkoşan, “Aslında öfke normal bir duygudur. Normal olmayan, öfkeyi saldırganca ifade etmektir.  Toplumun bize bu duyguyla nasıl baş edeceğimizi öğretmede pek başarılı olduğu söylenemez. Ortamdan uzaklaşabilir, müzik dinleyebilir ya da mizahı kullanabilirsiniz. Ancak bunların hiçbirisi uzun süreli bir çözüm olamaz. Sizde bu duyguyu oluşturan nedenleri ortaya koyun ve bu nedenleri yapıcı ve açık bir iletişimle ortadan kaldırmaya çalışın. Öfke, uygun ifade edildiğinde son derece sağlıklı ve doğal bir duygudur. Ancak kontrolden çıkıp da yıkıcı hale dönüşürse okul hayatınızda, arkadaşlık ilişkilerinizde, ailenizle iletişimde yani genel yaşam kalitesinde sorunlara yol açar.” dedi.

 

 Etiketler