15 Mayıs 2019
Haberler
İzmir Genelinde İlkini Düzenlediğimiz  “MEV Koleji Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışması”nda 42 Proje Yarıştı 

İzmir Genelinde İlkini Düzenlediğimiz “MEV Koleji Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışması”nda 42 Proje Yarıştı 

 

MEV Koleji Özel Güzelbahçe Okulları Bilim Kurulu tarafından MEV Yönetim Kurulu Başkanı Merhum İhsan Özçukurlu anısına ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik İzmir genelinde “Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışması” düzenlendi.  Yüzlerce başvuru arasından seçilen 42 proje, 11 Mayıs 2019 Cumartesi günü okulumuz spor salonunda kurulan fuayede gerçekleşen  final sunumuna katılmaya hak kazandı. İzmir özel ve devlet liseleri ile ortaokullarının katıldığı yarışmada lise öğrencileri  fizik, kimya, biyoloji; ortaokul öğrencileri de  fen bilimleri alanında yarıştı.

Yarışma, İhsan Özçukurlu anısına

Yarışma, yurdunun, milletinin aydınlık yarınlara yükselmesi için hayatını Türk milli eğitimine adamış, Milli Eğitim Vakfı Merkez Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış değerli eğitimci merhum İhsan Özçukurlu anısına düzenlendi.

Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Derya Aksakal, Ortaokul Müdür Yardımcısı Yunus Otaklı, Biyoloji Öğretmeni Sibel Hıdır, Fen ve Teknoloji Zümre Başkanı Elif Kardağlı’dan oluşan Bilim Kurulunun koordinatörlüğünde gerçekleşen yarışmada katılımcı okullardan gelen öğrenci ve öğretmenlere rehberlik yapmak üzere Fen ve Anadolu Lisesi ile ortaokuldan 87 öğrencimiz görev yaptı.

Öğrenciler projelerini jüri üyelerine özel sunumlarla anlattı

Yarışmaya seçilen projelerin değerlendirilmesinde Fizik alanında Prof. Dr. M. Murat Saç, Araş. Gör. Caner Taşköprü; Kimya alanında Prof. Dr. Ahmet Yemenicioğlu, Doç. Dr. Süleyman İnan; Biyoloji alanında Prof. Dr. Şule Kalkan, Doç Dr. Yusuf Hıdır; Fen Bilimleri alanında  Prof. Dr. Gürkan Semiz ve  Doç. Dr. M. Tolga Tolon jüri üyesi olarak katkı verdi. Projeleri fuayede tek tek gezen jüri üyelerine, yarışmacı öğrenciler ayrıca sunum odalarında sözlü sunumlarını yaptılar.

Saat 10.00’da başlayan proje yarışması ve serginin ödül töreni 16.30’da okulumuz konferans salonunda gerçekleşti. Güzelbahçe Kaymakamı Hüseyin Kulözü’nün de katılımıyla bilim dostu öğrencileri ve okulumuzu onurlandırdığı ödül töreninde jüri üyelerinin değerlendirmeleri, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Ayşe Bıçakçı’nın sunumuyla sonuçları heyecanla bekleyen öğrencilere iletildi.

Ödül töreni saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başladı. Açış konuşmasında Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Tülay Yazgan, Millî Eğitim Vakfının desteğiyle bu yıl ilki düzenlenen MEV Koleji Özel Güzelbahçe Okulları Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışmasını gerçekleştirmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Proje yarışmalarının öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biri olduğunu belirterek  bu tür etkinliklerin de hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimi olduğunun altın çizdi. Yazgan, “Çalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabilirler. Eminim ki proje çalışmalarınızın her biri ileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır.” dedi.  Jüri üyelerine, bilim kurulu üyelerine, proje çalışmalarında emeği geçen tüm katılımcı öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür etti. Sözlerini Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gözlerimizi kapayıp yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmiş uygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız: bu yaşam ancak bilim ve fenle olur. Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için bağ ve koşul yoktur.” özdeyişiyle sonlandırdı.

Okul Koordinatör Müdürü Murat Zorluer, “Öğrencilerini bilimin yol göstericiliğinde yetiştirmek için uğraş veren bir okul olarak yakın zamanda yitirdiğimiz değerli eğitim büyüğümüz MEV Yönetim Kurulu Başkanımız İhsan Özçukurlu anısına düzenlediğimiz bu yarışmada birbirinden yetenekli gençlerle ve öğretmenleri ile tanışmaktan çok mutlu olduk. Uzun soluklu bir emek var bu yarışmanın geri planında. Vakfımıza, bilim kurulumuza, jüri üyesi olarak görev yapan değerli bilim insanlarına ve bu etkinlikte emeği olan tüm öğrenci ve öğretmenlere, katılımlarıyla bizi onurlandıran Güzelbahçe Kaymakamımız Hüseyin Kulözü’ne teşekkür ediyorum.” dedi.

Dereceler açıklanmadan önce lise müzik kulübü öğrencilerimiz Müzik Öğretmeni Oktay Öztürk eşliğinde mini bir dinleti sundu. Jüri üyelerine plaketlerini ve teşekkür çiçeklerini Okul Koordinatör Müdürü Murat Zorluer ve Anadolu – Fen Lisesi Müdürü Tülay Yazgan teşekkür ederek verdi.

Her alanda birinci olan projeler tam altın, ikinci olan projeler yarım altın ve üçüncü olan projeler ile proje danışman öğretmenleri çeyrek altın, başarı ve teşekkür belgeleri ile ödüllendirildi. Öğrencilere ve danışman öğretmenlerine ödüllerini Güzelbahçe Kaymakamı Hüseyin Kulözü, MEV Koleji Koordinatör Müdürü Murat Zorluer, Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Tülay Yazgan verdi.

Ödüller ise şöyle sıralandı :

Fizik dalında, “Denge Kaybı Sonucu Yaşanabilecek Sağlık Sorunlarına Hızlı Müdahale Sağlayacak Kemer Tasarımı – ANGELBELT” adlı projeleriyle Özel Rota Bornova Koyejinden Tolga Doğan ve Yağmur Özgür birinci; “Taşınabilir Fresnel Yansıma Tabanlı Fiber Optik Sensör” projesiyle İzmir Özel Çakabey Lisesinden İlayda Töreli ve Faruk Emre Ayık ikinci; “Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı İle Kâğıt Tabanlı Devre Üretimi” konulu projeleriyle İzmir Atatürk Lisesinden Yağmur Kütük ve Fatma Melek Çetindede üçüncü oldu.

Kimya dalında,  “Huntit / Kitosan Takviyeli Güç Tutuşur/Alev Geciktirici- Antibakteriyel Polimerik Kaplamaların Malzeme Karekterizasyonlarının (XRD, FTIR, SEM, EDS)  Yapılması ve Uygulama Potansiyelinin Araştırılması” konulu projeleriyle Rota Kolejinde Selin Jale Kale ve Ekin Uysal birinci, “Altın Nanotanecik Temelli Kolorimetrik Basınç Sensörü Üretimi” konulu projeleriyle İzmir Özel Çakabey Lisesinden Sıla Aktaş ve Ece Demirer ikinci, “Kozmetik Tekstil Uygulamaları İçin İpek Fibroin / Fulvik Asit İçerikli Fonksiyonel Malzeme Hazırlanması Ve Karakterizasyonu” konulu projeleriyle İzmir Fen Lisesinden Aleyna Kökten ve Elif Ceren Güngör üçüncü oldu.

Biyoloji dalında, “Mikroalgler Yardımıyla Hidrojen ve Biyokütle Üretimine Çevreci Bir Yaklaşım: Geri Dönüştürülebilir Malzemelerle Fotobiyoreaktör Tasarımı” konulu projeyle İzmir Fen Lisesinden Ilgın Kırte ve Elif Sude Keskin birinci, “Hücrede Hatalı Katlanan Proteinlerin Yıkımını İnhibe Eden Bileşiklerin Etkinliklerinin Meme Kanserinde Değerlendirilmesi” konulu projeyle İzmir Özel Çakabey Lisesinden Sena Dirik ve Aleyna Kasap ikinci, “Jelleştirilmiş İpek Serisin’i İle Sinir Hücreleri Arasında Köprü Kurarak Felç Tedavisi” konulu projesiyle İzmir Fen Lisesinden Furkan Akif Duran üçüncü oldu.

Fen Bilimleri dalında “Nanoteknolojik Çay Ağacı Yağı Kremi” konulu projeleriyle İzmir Özel Çakabey Ortokulndan Ecem Uzunoğlu ve Öykü Genç birinci, “Zeytin Yaprağının Doku Yenileyici Etkisinin Araştırılması” konul projesiyle Karşıyaka Özel TAKEV Ortaokulundan Elif Ceviz ikinci, “Engel Kaldıracı” konulu projeleriyle İzmir Özel Rota Ortaokulundan Efe Filiz ve Pelinsu Yıldırım üçüncü oldu.

Ödül töreni sonunda ödül alan öğrenciler, öğretmenleri ve katılımcılar okul merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

 Etiketler