16 Nisan 2018
Haberler
Geleceğin Kaşifleri Yetişiyor

Geleceğin Kaşifleri Yetişiyor

 

5 ve 6. sınıf öğrencilerimiz Bilim Uygulamaları dersi kapsamında Fen Bilimleri Öğretmeni Aslı Eren Otcu rehberliğinde Uzay Kampı Türkiye’nin, STEAM (İngilizce, fen bilimleri, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) yaklaşımını uzay bilimleri eğitiminde kullanarak uyguladığı “Geleceğin Kaşifleri Programı”na katıldı.

Program, son teknolojiye sahip Dijital Eğitim Merkezini kullanarak öğrencilerin disiplinler arası aktiviteler, ortak araştırma, uygulamalı bilim ve uzay eğitimleri ile ilgilenmelerine imkan vererek onları STEAM ile ilgili konularda çalışmalar yapmaya cesaretlendiriyor.

Programa katılan öğrencilerimiz video konferanslar aracılığıyla “Görev Armaları”, “Uzayda Oyuncaklar” başlıklı konular hakkında eğitim aldılar.  ‘Misson Patch’- Görev Armaları çalışması  öğrencilerin uzay yolculuğu, takım çalışması ve zaman yönetimi konuları hakkında da yeni bilgiler öğrenmelerine olanak sağlayan, zevkli, etkileşimli ve işbirliğine teşvik edici bir aktivitedir. Öğrencilerimiz bir takım olarak karar vermeyi ve hedefler belirleyip bu hedeflere takım olarak ulaşmayı öğrendiler.

‘Toys in Space’ -Uzayda Oyuncaklar çalışmasında  öğrenciler bilim adamı ve mühendis gibi davranıp basit oyuncakları ve bu oyuncakların Uluslararası Uzay İstasyonunda nasıl davrandığını inceleyerek fizik, mühendislik, uzay bilimi ve düşük yer çekimi hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalıştılar. Gözlemler yaptıktan sonra “Bu oyuncak düşük yer çekiminde çalışır mı? Ayrıca oyuncağın uzaydaki düşük yer çekimli ortamda daha iyi çalışması üzerinde ne gibi değişiklikler yapılabilir?” gibi sorulara yanıt aradılar.

Öğrencilerimiz NASA’nın desteklediği yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı ve AB projelerinden edinilen çıkarımlarla oluşturulan eğitim paketlerini kullanarak aktiviteleri uygulamalı olarak yaptılar ve çalışmalarını planlanan video konferans oturumlarında Uzay Kampı Türkiye’de görev yapan Uzaktan Eğitim Uzmanıyla paylaştılar.Etiketler