15 Mart 2019
Haberler
Dilden Kaleme Dökülen Öykülerin Sahibi Genç Kalemler Ödüllerini Aldı

Dilden Kaleme Dökülen Öykülerin Sahibi Genç Kalemler Ödüllerini Aldı

Okulumuz Türkçe Zümresi tarafından Altın Kitaplar’ın ana sponsorluğunda Tudem Yayınları ile İlkur Sanat’ın desteğiyle 9 Mart 2019 Cumartesi günü ikincisi geçekleştirilen “Dilimden Kalemime Öykü Yarışması”nda dereceye giren öğrenciler için 14 Mart Perşembe günü  okulumuz konferans salonunda ödül töreni düzenlendi.

Yarışmanın sponsor firmaları yetkilileri ile yarışmanın seçici kurul üyesi edebiyat dünyamızın değerli ismi Yunus Bekir Yurdakul’un da katıldığı törende ilk beşte yer alan öğrenciler ve öğretmenleri ile okulumuz 7 ve 8. sınıf öğrencileri izleyiciler arasında yerini aldı.

Türkçe Öğretmenimiz İkbal Arslaner’in sunduğu törende ilk konuşmayı Yunus Bekir Yurdakul yaptı. Yazın yolculuğunda onu heyecanlandıran değerli ustaların anılarından bir alıntılar yapan yazar, kitapların ve  kitap okuyan insanların yaşamı nasıl dönüştürdüğünü, yazarların eserleriyle insanları nasıl bir yere davet ettikleri ile ilgili vurucu cümleler kurdu. “Kitap, herhangi bir yere giderken yanınıza kitap almadığınız zamanlar ayakkabınızın tekini giymeden yolculuğa başlamış gibi bir eksiklik haline gelmeli. Başucumuzdan ayırmamalıyız kitapları. Okumalı, yazmalı dahası okuyan yazan insanlardan seçmelisiniz arkadaşlarınızı.” dedi.  Öğrencilerin eserlerinin çok kıymetli olduğunu ve seçici kurul olarak dereceye giren öğrencileri belirlerken zorlandıklarını belirtti. “Onların bir cümle ile çıktıkları öykü yolculuğuna konukluk etmekten, hayal dünyalarının zenginliğini görmekten büyük keyif aldık. MEV Koleji bu etkinlik için çok emek verdi. Ancak genç yazarların keşfedilme sürecinde okulunuzun büyük bir katkısı oldu. Bu etkinliğin içinde yer almaktan büyük mutluluk duydum.” dedi.

Öykü yarışmasının çıkış cümlesi İzmir’in simgesi Saat Kulesi’ydi.  Ödül töreni öncesi  7. sınıf öğrencilerimizin görev aldığı fonda birbirinden güzel İzmir şarkılarının yer aldığı “İzmir Şiirleri Dinletisi” derecelerin açıklanması öncesinde izleyenlere tatlı bir imbat esintisi sundu.

Yirmi bir okuldan otuz dokuz öğrencinin katıldığı “Dilimden Kalemime Öykü Yarışması”nda ilk beş dereceye giren eserler şöyle sıralandı:

Seçici kurulun eserleri titizlikle değerlendirdiği yarışma sonucunda Bornova Rota Kolejinden Yasemin Nur Uyanık  “Euphoria” adlı öyküsüyle birinci, Ekin Kolejinden Deniz Hazar “Bayan Köksal’ın Güncesi” adlı eseriyle ikinci, Özel İstek Okullarından Ela Yağcıoğlu üçüncü, Güzelbahçe Bahçeşehir Kolejinden Yağmur Özvardar “Zaman ve Saat Kulesi Benim Elimde” adlı öyküsüyle Seçici Kurul Özel Ödülü, Bornova Fen Bilimleri Kolejinden Eliz İda Bakırlı “Hayatımdaki Değişim Anı” adlı öyküsüyle Seçici Kurul Özendirme Ödülünün sahibi oldu.

Dereceye giren öğrencilere teşekkür belgeleri ve yarışma şartnamesinde duyurulan altın ödülleri ve öğretmenlerine de kitap çeki hediye edildi. Ödülleri Müdür Yardımcılarımız Belgin Şanlıtürk ve Murat Aktepe ile Yazar Bekir Yurdakul ve Altın Kitaplar temsilcileri verdi. Etkinliğin ana sponsoru Altın Kitaplar ve sponsorları İlkur Sanat, Tudem Yayınları temsilcilerine teşekkür plaketleri takdim edildi.

Ödül töreni sonrasında söz alan Müdür Yardımcısı Murat Aktepe, seçici kurul olarak etkinliğe destek veren yazarlara teşekkür etti. “Yazma insanın kendini gerçekleştirme süreçlerinden belki de en önemlisi. Biz de okul olarak genç yazarların yeteneklerini görünür kıldık. Yarışmaya katılan tüm öğrencileri ve elbette ödüllü öğrencilerimizi ve onların değerli öğretmenlerini ve ailelerini kutluyoruz. Yarışmanın organizasyonunu yapan her aşamasında emeği olan Türkçe Zümremizin değerli öğretmenlerini de teşekkür ediyoruz.” dedi.Etiketler