8 Ocak 2019
Haberler
Bağlan Ama Bağımlı Olma

Bağlan Ama Bağımlı Olma

Rehberlik Birimi tarafından düzenlenen veli bilgilendirme seminerleri kapsamında İlkokul Rehberlik Öğretmenimiz Müride Gelici tarafından velilerimize “Teknoloji Kolaylık mı, Bağımlılık mı?” konulu konferans verildi.

Teknolojinin sağladıkları olanaklara çok çabuk uyum sağladığımızı ve kolaylıklarından da azami yararlanmaya çalıştığımızı belirten Gelici, bu durumun son derece olağan olduğunu yaşadığımız bu çağda teknolojiye küsemeyeceğimizi ancak bazı tehlikelerin de farkında olarak hem kendimizi ve çocuklarımızı hem de yakın çevremizi korumamız gerektiğini vurguladı.
Cep telefonu kullanma bağımlılığına değinerek, kişilerin hangi kriterlere göre cep telefonu kullanımı konusunda bağımlı olup olmadıklarını sorgulayacaklarını anlattı. Sosyal, duygusal ve aile yaşamını etkileyen cep telefonu kullanma bağımlılığı olan kişilerin bu durumdan kurtulması için ne gibi önlemler alabileceğine ilişkin ip uçları verdi. Program yapmanın, aile ve yakın çevreyle geçirilecek zamanı artırmanın, spor yapmanın, teknoloji kullanımına zaman sınırlaması getirmenin faydalı olabileceğine değindi.
Gelici, “İletişim çağında yaşıyoruz ancak, çocuklarımız, arkadaşlarımız ve ailemizle yüz yüze iletişim kurmanın yerini hiçbir şey tutmaz. Bu tür iletişim çocuklarımızın duygusal zekasını artırmanın en güzel ve en doğru yoludur. Çocuklarımızla yakın ve sağlıklı iletişim kuralım, onların günlük yaşamda ne yaptığını, kimlerle görüştüğünü bildiğimiz ve takip ettiğimiz gibi teknolojik ortamlarda da ne yaptıklarına, kimlerle iletişim kurduğuna dikkat edelim. Bu konuda algılarımız açık olsun. Bizler de anne baba olarak çocuklarımıza örnek olma sorumluluğumuzu hatırımızdan çıkarmadan teknolojiyi doğru kullanan bireyler olma konusunda çaba gösterelim.” dedi.
Teknolojinin olumsuz kullanımının insanoğlunu getireceği noktayı çok keskin bir şekilde ifade eden çizgi film izlendi. Gelici, sunum sonunda velilerimizden gelen soruları yanıtladı.

 

 

 

 Etiketler