12 Ekim 2018
Haberler
12. Sınıf Öğrencisi ve Velisi Olmak Zordur

12. Sınıf Öğrencisi ve Velisi Olmak Zordur

12 Ekim 2018 Cuma günü son iki ders saatinde okulumuz konferans salonunda düzenlenen “12. Sınıf Öğrenci ve Veli Bilgilendirme Toplantısı”na katılan veli ve öğrencilerimiz 12. sınıf öğrencisi ve velisi olmanın sınav  yılı olması nedeniyle getirdiği sorumluluklar hakkında okul yönetiminden sade, anlaşılır ve net mesajlar aldılar.

İlk sözü alan Okul Müdürü Tülay Yazgan, varlık nedenlerinin hep birlikte üzerine titrediğimiz ve onlar için  hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığımız öğrencilerimizin başarısını bir adım öteye taşımak olduğunun altını çizdi.  Öğrencimizin kendine  en uygun kariyeri belirleme yolculuğunda idareci ve öğretmenlerine eşlik etmesini önemsediklerini belirtti. “Başarı birlikte yol aldığımız sürece gelir. Türlü bahanelerle ben fen – matematik öğrencisiyim. Türkçe sorusu yapmama ne gerek var gibi bir yaklaşımla başarı gelmez. TYT ve AYT sınavlarının sıralama sınavları olduğu gerçeğini unutmadan farklı alandan bir ya da iki daha fazla soruyu doğru yanıtlama gayretiniz sizi hedefinize ulaştıracaktır.” dedi.  Okulumuzda öğrenci başarısını arttıracak her türlü tedbirin alındığını, bu zorlu yılda zamanı ve enerjiyi iyi kullanmanın önemini işaret etti.  Anne babalardan da bu konuda çocuklarına desteklerini arttırarak devam ettirmelerini istedi.

Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Derya Aksakal ve Anadolu Lisesi 10-11. sınıflar Müdür Yardımcısı Gürsel Demir, devamsızlık ve mezuniyet süreci,  okul sınavları uygulamaları, müfredatın tamamlanması, serbest soru çözüm saati uygulaması, üniversite sınavına yönelik başvurular gibi konu başlıklarında öğrencilere ve velilere bilgilendirmeler yaptılar. Kimlik kartının değiştirilmesi işlemini henüz gerçekleştirmeyen öğrenciler için önemli uyarılarda bulundular.

Okulumuz Koordinatör Rehberlik Öğretmeni Nazan Eryürek ise öğrencilerimizin severek yapacağı, kişiliğine ve yeteneklerine en uygun mesleği seçebilmelerine yardımcı olacak onların farkındalıklarını arttıracak  ne gibi etkinliklere okulumuzun ev sahipliği yaptığını ayrıntılarıyla anlattı.

Bu yıl uygulamaya başlayacakları mesleki gölge etkinliği ile ilgili velilerimizin de desteğini isteyebileceklerini belirten Eryürek, “Anne babalar olarak çocuğumuzu meslek seçiminde özgür bırakıyoruz desek bile, bir yakınımızın yaptığı meslekte elde ettiği başarı ve maddi kazançtan bahsetmek çocuğumuzu etkileyebilir. Çocuklarımızı da çoğu zaman objektif olarak değerlendiremeyebiliriz. Onlara bu süreçte biraz daha anlayışlı yaklaşmak, çocuklarımızın motivasyonunu yüksek tutmak anne baba olarak bu dönemde onlara yapacağımız önemli bir katkıdır.” dedi.

Okulumuz Ölçme Değerlendirme Uzmanı Ezgi Su Ayvaz ise sınava 252 gün 19 saat kaldığını vurgulayarak sunumunun girişinde zamanın önemine dikkat çekti. Sınavda alan dışından yapılmış bir sorunun kaç kişiyi geride bıraktığın görmek isteyenlere geçen seninin sınav analizlerini verebileceğini belirtti. Okulda yapılan sınavların uygulanışı, ortak sınavlar ve deneme sınavları sıklığı ile ilgili bilgi verdi.

 

 

 Etiketler